Film inceleme: The Green Knight

Geçtiğimiz hafta vizyona giren ve herkesin merakla beklediği The Green Knight izledim. Film Ortaçağ geçen ve Efsanevi bir kişilik olan Kral Arthur'un yeğeni olan Sir Gawain'in macerasını anlatan hikaye düşük tempolu olsa da film her dakika ne olacağını merak ettiriyor.

Film inceleme: The Green Knight

The Green Knight isimli film 6 ağustos'ta vizyona girdi. Yaklaşık 2 saat 10 dakika süren film senarist ve yönetmen koltuğunda David Lowery oturuyor. Başrölde Gawain rölüyle Dev Patel bulunuyor.  Ayrıca filmde Alicia Vikander gibi birçok ünlü isim yer alıyor. 

İnceleme (Spoiler):

Genel:

Film genel olarak durgun bir tempoda devam ediyor. Eğer ki filmin başlığında şövalye olduğu için kılıç dövüşü bekliyorsanız beklemeyin çünkü bulunmamakta. Filmde birçok sahnenin neden olduğunun açıklaması filmin içinde o yüzden filmi dikkatli izlemelisiniz. Örnek olarak Sir Gawain yeşil katedrale gitmeden önce bulunduğu evde tabloda ki tilki ve ana karakterimizi tasvir ediyordu gibi birçok kendinizin çıkarması gerektiği sahne var. Yönetmen bize verdiği sahnelerle bizim yorumumuza bırakarmış. Bu sayede durgun tempoyu yok etmek için bizi o dünyanın içine sokuyor. Bence film ne kadar bizi o dünyanın içine sokmayı başarsada tempo açısından çok durgun kaldığını itiraf etmem gerekir. 

Hikayesi:

Noel zamanında başlayan film Sir Gawain'in sevgilisiyle geçirdiği geceden sonra evine gidip annesiyle kaleye gelip gelmeyeceğini sormasıyla devam ediyor. Annesi kaleye gelmiyor ve başka bir yere gidiyor. Kaleye giden Gawain, Kral Arthur ve yuvarlak masa şövalyeleriyle birlikteyken yanına Gawaini çağrıyor ve bir süre konuştuktan sonra içeri filimin düşmanı olarak görülen ağaçtan bir bedene sahip olan yeşil şövalye içeri girer ve baltasını yere bırakır. Ardından yere eğilir ve kendisine saldırılmasını ister ve 1 yıl sonra aynı şekilde vuran kişinin aynı darbeyi alacağını söyler. Ardından Gawain kabul eder ve boynunu keser. Kafası yere düşer ve kafasını alır ve atla dışarı çıkar. Bir yıl geçer zaman yaklaşır Gawain maceraya çıkar ve bu macerada bir şövalyede gerekli olan cesareti bulur.

Kamera, zaman ve oyuncular:

Film genelde her olaydan sonra yazıyla birlikte o bölümde olacakların başlığını atacak nitelikte bir kitap okuyor edasıyla devam ediyor. Aynı kullanımı yine vizyonda olan The Suicide Squad aynı kitap bölümü taktiklerini kullandı. Bazı kamera açıları filmden uzaklaşmamıza neden olacak kadar keskin bu yüzden bazı sahneler gözü rahatsız etti. Genel olarak filmin renkleri zamanı olan Ortaçağa uygun olarak kullanılmış. Karakterlerin giyinişleri ve davranışları Ortaçağ Avrupasında yaşamış olsak karşılaşacağımız şekilde filme güzelce aktarılmış. Başta başrol olmak üzere oyuncular zaman ve karakter nitekliklerine uygun olarak oynamış. 

Film Puanım: 7,4/10