Papa'nın naaşına ziyaretçi akını bekleniyor.

Papa'nın naaşına ziyaretçi akını bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski Papa Benedictus’un naaşı ziyarete açıldı. Papaların ölene kadar görevde kalma geleneğini 600 yıldır bozan ilk kişi olarak tarihe geçen Benedictus'un perşembe günü yapılacak cenaze töreni öncesi on binlerce kişinin katılımı bekleniyor.

31 Aralık’ta hayatını kaybeden eski Papa 16. Benedictus’un naaşı Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda halkın ziyarete açıldı. Perşembe günü yapılacak cenaze töreni öncesi on binlerce kişinin eski papayı katafalkta ziyaret etmesi bekleniyor.

2005’te Papa seçilen 16. Benedictus, 2013’te 85 yaşındayken ilerleyen yaşını gerekçe göstererek istifa etmişti. 16. Benedictus bu kararla, papaların ölene kadar görevde kalma geleneğini 600 yıldır bozan ilk kişi olarak tarihe geçmişti.

CENAZE TÖRENİNDE BİR 'İLK' YAŞANACAK

Vatikan yönetmeliğinde papaların cenaze törenleri tüm detaylarıyla sabitlenmiş olsa da "emekli" papa için yapılacak törenle ilgili önceden belirlenmiş kurallar bulunmuyordu.16. Benedictus için perşembe günü yapılacak töreni, halefi Papa Francesco tarafından yönetilecek. Bu törenle ilk kez bir papanın cenazesi başka bir papa tarafından idare edilmiş olacak.