Memur ve emekli maaşları ne olacak? CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge'de olası zam oranları değerlendirildi.

Memur ve emekli maaşları ne olacak? CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge'de olası zam oranları değerlendirildi.

 Memur ve emekli 6 aylık enflasyon rakamlarından sonra netlik kazanacak zam oranlarını bekliyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren aralık ayı enflasyon rakamı, TÜİK tarafından bugün açıklanacak. CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında memur ve emekli maaşlarına yapılacak olası zam oranı değerlendirildi. 


Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünde CNN Türk'te ekrana gelen 'Tarafsız Bölge' programında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı değerlendirildi. Programda konuşan vergi uzmanı Muhammet Bayram "Sayın Cumhurbaşkanı "Biz ülkemizin refahını, kazanımlarını öncelikle çalışanlara sonra toplumun bütün tabanına yayacağız" dedi. Yani bu demek oluyor ki bizim toplu sözleşme zammı + enflasyon farkı+ yüzde15’lik bir artışımız söz konusu. Yani yüzde 18'e çıkar ise bende yüzde 15’lik bir sosyal refah payı olacağına dair bir kulis bilgisi aldım" dedi. 

Muhammet Bayram'ın programda yaptığı açıklamalar şöyle;

"Yüzde 35’le yüzde 40 arası rakamlar gerçekçi rakamlar. Benim tahminimde yüzde 18’lik enflasyon farkı üzerine yüzde 15’lik bir sosyal refah dokunuşu. Dokunuş diyorum çünkü Sayın Cumhurbaşkanı asgari ücretliye yüzde 14’le, yüzde 15 gibi bir artış yaptı. Hatta bunun açıklamasını şu şekilde yaptı sayın Cumhurbaşkanı: Biz ülkemizin refahını, kazanımlarını öncelikle çalışanlara sonra toplumun bütün tabanına yayacağız dedi. Yani bu demek oluyor ki bizim toplu sözleşme zammı + enflasyon farkı+ yüzde 15’lik bir artışımız söz konusu. Yani yüzde 18 çıkar ise bende yüzde 15’lik bir sosyal refah payı olacağına dair bir kulis bilgisi aldım. Bu toplamda yüzde 33 ile yüzde 35 rakamları arasında bir rakama denk gelir. Yani yüzde 35’ler seviyesinde olacağını öngörüyorum. Çünkü burada daha fazla bir artış aynı asgari ücretlide olacak artış gibi olur. " dedi.