Bir kabus bitmeden diğeri başladı! "Marburg" kabusu başladı! İlk Gine'de görüldü!

Uzun süredir koronavirüs ile mücadele veren dünya daha bu virüs bitmeden Afrika'dan gelen yeni virüs uyarısı büyük endişe yarattı. Dünya Sağlık Örgütü, Afrika'da çıkan bu virüsün yarasalardan bulaşan ve ölüm oranı çok yüksek olduğunu açıkladı. Virüsün enfekte olduğu kişilerde, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma gibi etkiler aniden ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler gelişiyor.

Bir kabus bitmeden diğeri başladı! "Marburg" kabusu başladı! İlk Gine'de görüldü!

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs'ün ardından yeni bir virüsün ortaya çıkıtğını duyurdu. Gine'de Marburg hummasının tespit edildiğini ve bunun Batı Afrika'da bir ilk olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre ülkenin güneyindeki Gueckedou bölgesinde bir klinikte tedavi gören ve akabinde hayatını kaybeden bir hastadan alınan örneklerde, Marburg hummasının tespit edildiği bildirildi.

Marburg hummasının geniş bir alana yayılma potansiyeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Gine'nin benzer şekilde bulaşan Ebola ile mücadele tecrübesinden yararlanarak yerel yetkililerle çalışıldığı belirtildi. Batı Afrika'da ilk kez Marburg humması görüldüğü vurgulanırken, virüsün tespit edildiği bölgenin Liberya ve Fildişi Sahili sınırında yer aldığı kaydedildi.

Ebola'nın yakın bir "akraba türü" olan Marburg virüsü, ilk kez 1967'de Almanya'nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmişti. İnsanlara meyve yarasaları aracılığıyla bulaşan Marburg humması, insanlar arasında da enfekte kişilerin vücut sıvıları veya temas yoluyla yayılıyor.

Enfekte kişilerde, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma gibi etkiler aniden ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler gelişiyor. Aşısı ya da özel bir tedavisi olmayan Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzde 23 ile yüzde 90 arasında değişiyor.

Kaynak: Haberler.com