Tatar'dan "Krizantem EP" ÇIKTI!!

Tatar'dan "Krizantem EP" ÇIKTI!!

Geçmiş aylarda albümün ilk parçaları yayınlanan parçalarını makalemize konu ettiğimiz Tatar'ın, 4 parçadan oluşan EP Albümünün tamamı geçtiğimiz haftalarda dinleyici ile buluştu. Albüm öncesi eski parçalarını yayından kaldırarak deyim yerindeyse profiline çeki düzen vermişti.

Albüme geçmeden önce sizlere kendisinden biraz bahsedelim, Tatar kimdir?

Kadir Erkan Sayar (Tatar) 22 Kasım 2003 Eskişehir doğumludur. Kırım kökenli olması ona Tatar ismini vermiştir. 2014 yılında şiirler yazmaya başlamış, 2017 yılında ise müzik yapmaya başlamıştır. Kendi şarkı sözlerini yazan Tatar yaptığı çalışmaları youtube üzerinden yayınlayarak iki adet amatör albüm yapmıştır, daha sonra bunları yayından kaldırmıştır. 2018-2019 yıllarında ilk profesyonel kayıtlarını alarak Bremium Medya Türkiye aracılığı ile çalışmalarını dijital platformlarda yayınlamıştır. 2021 yılının sonunda Agarta ile işbirliği yaparak geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Krizantem EP Albümü'nün çalışmalarına başlamıştır.

Tatar'a Sorduk;

"Krizantem" ismi nereden geliyor?

Krizantem; Kasımpatı çiçeğinin bir diğer ismidir. Bu çiçek, kimi zaman cenaze çiçeği niteliği taşımış, kimi zaman ise ölümsüz aşkı anlatmış ve platonik aşkların kahramanı olmuştur. Kasımpatı genel olarak büyük ve renkli papatyalara olarak düşünülse de, kendisine has olan özellikler ile, hikayesi bulunan bir çiçektir.

Yaptığın veya yapacağın müzik türü nedir?

Başlıca yaptığım müzik Rap, içerisinde ayrılan türler arasından ise şimdiye kadar hiçbirine bağlı kalmadım. Her tarzı denedim, yapabildiğimi gördüm, o dönem ben hangisini duymak istiyorsam onu yaptım. Bu albümdeki parçalara ise şu tür diyemem çünkü bir türün klasikleştirdiği spesifik noktalar bu parçalarda yok. Söylemem gereken birkaç şey vardı ve söylemek istediğim şeylerin barındırdığı duygular çerçevesinde bir sound oluştu, bizde adını Krizantem koyduk hepsi o kadar. Müzik ayırt etmiyorum, bana hissettirdiği sürece her tür müziğin üzerine birşeyler anlatabilirim, çünkü anlatacak çok şeyim var.

"İnsanların Gördüğü Tatar'dan daha ilerideyim."

Hedeflediğiniz etkileşime ulaştınız mı?

Parçaların hemen ertesinde büyük bir değişim olmayacağını zaten biliyorduk, ki beklediğimiz gibi de oldu. Şunu diyebilirim ki bu parçalarda duyduğunuz ben, 3-4 ay önceki ben. Çünkü biz bu parçaları tamamen bitirdiğimizde "bir süre üretmesek de olur nasıl olsa birkaç ay sonra yayınlanacak" demedik. Ben o 3-4 aylık süreçte sürekli ürettim kenara attım, aralarında bitirdiğim veya bitirmek istediğim çok çok iyi işler var. Yani demek istediğim şuan aslında insanların gördüğü Tatar'dan daha ilerideyim, çünkü sürekli üstüne ekleyerek devam ediyorum. Ve gerçek anlamda kafama ne zaman eser ise değil gün aşırı üretiyorum, güzel işler üretiyorum ve en önemlisi kendi dinlemek istediğim şeyleri üretiyorum, kendimi bildiğim sürece de üretmeye devam edeceğim.

Rizzo Guerta (Ünal Mutlu) 'ya Sorduk;

Bize kısaca Agarta'dan bahseder misiniz?

Agarta şu an hızla büyüyen bir müzik şirketi, bağlı ve bağımsız bir çok sanatçıya farklı şekillerde hizmet verip, keşfedilmemiş bir çok sanatçıyı da dinleyicilerle buluşturuyor.

Tatar ve Krizantem EP hakkında düşünceleriniz nelerdir? 

Tatar yıllardır bizimle iletişimde olan ve gelişimine aşama aşama şahit olduğumuz bir sanatçımız ve daha da gelişeceğine şahit olacağımız bir sanatçımız,
Krizantem EP ise yapımcılığını yapmakla kalmayıp aynı zamanda kulaklığımda dönem dönem yer eden bir albüm.

Tatar ile ileriye dönük başka çalışmalarınız olacak mı?

Şartlar onun için ve bizim için uygun olduğu taktirde yıllarca çalışmayı planladığımız bir sanatçı.

Bu gibi iş birlikleri için küçük sanatçılar size ulaşabilir mi?

Evet bu gibi işbirlikleri için sanatçılar agartamuzikinfo@gmail.com adresine demolarını mail atabilirler.

.

Agarta Müzik ekibine ve Tatar'a teşekkürlerimizi iletiyoruz, her iki tarafında başarılarının devamını diliyoruz.

.

Tatar, Sosyal Medya Hesapları;

Instagram  /  Twitter  /  Youtube  /  Spotify  / Apple Music