Boğazkale Müzesi ziyaretçilerini bekleyen 3 bin 600 yıllık ünik içme kabı ziyaretçi akınına uğruyor!

Boğazkale Müzesi'ndeki 3 bin 600 yıllık yumruk biçimli içme kabı ziyaretçi akınına uğruyor. Eşsiz bir görüntüsü olduğu için arkeoloji dünyasının 'ünik' olarak adlandırdığı içme kabı Hitit Medeniyeti'nin başkenti Hattuşa'da bulundu. İçme kabının nadir olmasının başka bir nedeni ise gri seramikten yapılmış olması.

Boğazkale Müzesi ziyaretçilerini bekleyen 3 bin 600 yıllık ünik içme kabı ziyaretçi akınına uğruyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Alman Arkeoloji Enstitüsünce Hattuşa Ören Yeri'nde yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen boğa, keçi ve yumruk şeklindeki içme kapları, Boğazkale Müzesi'nde sergileniyor.

Boğazköy Hattuşa Kazı Başkanı Prof. Dr. Andreas Schachner, 6 yıl önceki kazı çalışmalarında boğa, keçi ve yumruk şeklindeki içme kaplarını ortaya çıkardıklarını aktardı.

Üç içme kabının da arkeolojik açıdan önemli olduğunu, yumruk biçimli kabın ise hem kullanılan malzeme hem de binlerce yıl toprağın altında bozulmadan kalabilmesinden dolayı "ünik eser" olarak tanımlandığına işaret eden Schachner, "Kazı çalışmalarında boğa, keçi ve yumruk şeklinde 3 çok önemli eser bulduk. Bunlardan en ilginç olanı ise yumruk şeklindeki içme kabı. Çünkü yapıldığı malzeme çok nadir, gri seramiktir." dedi.

Ünik eser, tek ve eşi benzeri olmayan eser anlamına gelmektedir.