Karadeniz’in en güzel sahil kesimleri

Kuzey kıyılarımız deyince aklımıza her ne kadar dağlar ve birbirinden güzel yaylalar gelse de uçsuz bucaksız birçok plaja ve koya ev sahipliği yapıyor bu kıyılar. Üstelik bu plaj ve kıyıların büyük çoğunluğu doğallığını koruyor. Kimi tropik bir denizi andıran, kimi eğlencesiyle, kimi de sakinliğiyle ön plana çıkan Karadeniz’in plajlarında bir gezintiye çıkalım.

Karadeniz’in en güzel sahil kesimleri

Ceneviz Kalesi Plajı Düzce-Akçakoca

Plajın uzunluğu 200, genişliği 30 metre. Akçakoca’nın batısında, ilçe merkezine 3 kilometre mesafedeki plaja toplu taşımayla da ulaşılabiliyor. Plaj, yıllardır Mavi Bayrak sahibi. Bölgede yaşamış olan Cenevizliler tarafından kurulan kalenin adını alan plajın denizi küçük çakıl taşlarıyla kaplı. İşletmelerden şezlong ve şemsiye temin edebilir, yiyecek ve içecek bulabilirsiniz. Tarihseverlerin özellikle tercih edebileceği bu plaja erken saatte gidip kaleyi ve kalıntılarını gezdikten sonra kendinizi denizin serin sularına bırakabilirsiniz.

İğneada Plajı / Kırklareli

İğneada, Bulgaristan sınırının 15 kilometre güneyinde, Türkiye’nin Karadeniz kıyısının tam batı ucunda. Kasabanın kendisi pek ilgi çekici olmasa da çevredeki kıyı şeridi, güzel kumsallar, özellikle İstanbullular için bir cazibe merkezi. 22 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi, doğal olarak sakinliği de beraberinde getiriyor. Ayrıca İğneada Plajı Mavi Bayrak’lı; yani cankurtarandan denizinin temizliğine birçok özelliğe sahip. Plajın çevresi de etkileyici. Batısındaki Istranca tepeleri ve longoz ormanları gitmişken
görülmesi gereken yerler. 

Gümüşdere Plajı / İstanbul-Sarıyer

“İstanbul’a yakın ama kalabalık olmasın” diyenler için ideal bir plaj. Sarıyer’e 15 kilometre mesafedeki plajın kumsalı 400 metre. İçeride cankurtaran, duş, güvenlik, birçok büfe ve restoran var. Yüzme bilmeyenler ve çocuklar için uygun olan plaj, saat 19.00’da kapanıyor.

Uluburun Plajı / Giresun

Kayalıklardan aşağıya merdivenle ulaşılan plajda kamp yapmak mümkün. Ayrıca şezlong ve şemsiye bulabileceğiniz Uluburun Plajı suyunun berraklığıyla da dikkat çekiyor. Görüntüsüyle Antalya’daki dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nı andıran Uluburun Plajı için “Karadeniz’in Kaputaş’ı” da deniyor. 

Bozköy Plajı / Bartın-Amasra

Pırıl pırıl deniz ve incecik kumlar. Yaklaşık 2 kilometrelik uzunluğa sahip plaj, sırtını zümrüt yeşili yamaçlara dayıyor. Amasra’nın Çakraz Köyü’ne varmadan ulaşılan sahil yerleşimden uzak ancak güzelliğinin keşfedilmesi ve gezginlerin ilgisinden dolayı özellikle hafta sonları biraz kalabalık olabiliyor.

Güzelcehisar sahili ve lav sütunları / Bartın

Örneği Kuzey ülkelerinde görülebilen lav sütunlarının hemen yanı başına bir örtü gibi serilmiş pırıl pırıl bir sahil burası. Tarihi 80 milyon yıl geriye giden lav sütunları etkileyici. Dibi kum ve ani derinlik değişimi yok. Çocuklu aileler için ideal. Kamp kurabilir, yiyecek-içecek de bulabilirsiniz.

Filyos Plajı / Zonguldak-Çaycuma

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki plaj 2 kilometre uzunluğunda. Çevresinde konaklama tesisleri, bol miktarda restoran ve kafe var. Plajın yanı başındaki Tios Antik Kenti gezilebilir. Zonguldak’a 25 kilometre mesafedeki kumsala toplu taşımayla da gidiliyor.

Abana Plajı / Kastamonu-Abana

Kastamonu’nun Abana ilçesindeki plaj, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde. İnce kumlu olması ve berrak suları plajı cazip kılan özelliklerden. Deniz biraz dalgalı, girerken dikkatli olun. 

Karakum Plajı / Sinop

Plaj adını da güzelliğini de siyah renkli kumdan alıyor. Bu rengin sebebi, Boztepe Yarımadası’nın bir yanardağın püskürttüğü kül ve kumlar. El değmemiş doğanın ortasındaki plaj, Sinop merkeze 3 kilometre uzaklıkta. Genellikle sakin olan plajda şezlong, şemsiye, duş ve kafeterya gibi olanaklar var.